Електромобілі VS плагін-гібриди VS гібриди, хто стане переможцем

Екологічно чисті автомобілі поступово заповнюють усі сфери діяльності. Багато людей не тільки читали про електрокари або гібриди, а й бачили їх на власні очі. Однак, чи всі розуміють, де яка модифікація? Термінологія, принципи роботи, переваги та недоліки кожного виду екологічного транспорту – корисна інформація для сучасної людини.

Схема гібридного автомобіля

Не обов’язково від кірки до кірки знати технічну складову, оскільки всі моделі автомобілів мають низку індивідуальних характеристик. Сьогодні ми розглянемо відмінності між кожним видом зеленого транспорту на рівні середнього споживача. Якщо ви зібралися купити екологічну машину, ці дані допоможуть вам розібратися, хто ж головний у цьому екологічному оркестрі. Ну, або ви зможете грамотно розповісти знайомим про тенденції розвитку екологічного транспорту.

Без основ нікуди

Ви, напевно, десь чули або читали фразу “electric vehicle”, а може бачили приставку EV у назві моделі автомобіля. Так ось EV або “electric vehicle” охрестили всі машини, які використовують для роботи електричний привід. Якщо повз вас проїхав агрегат з таким маркуванням, будьте певні — за кермом відповідальний водій, який дбає про довкілля. А тепер дізнаємось докладніше про роботу кожного виду екологічного транспорту.

HEV (Hybrid Electric Vehicle) чи з чого все почалося?

Гібридні машини стали першими екомобілями, що пішли у масове виробництво. Цей тип не назвеш родоначальником електрокарів, проте першопрохідником “зеленого” сегмента можна назвати сміливо. Агрегати здатні проїхати на електриці обмежену дистанцію, а основну роботу, як і раніше, виконує паливний двигун. Батарея у гібриді заряджається енергією, яку виробляє ДВС. Через такий принцип роботи доступний невеликий запас ходу. Надто вже екологічним цей вид не назвеш, проте… Витрата палива трохи знижена, та й за частину обертального моменту відповідає електромотор.

Схема гібридного авто

Виходить, що гібридний автомобіль має додатковий електричний двигун, який допомагає головному ДВС. Другорядний агрегат живиться від батареї, яка заряджається від сили основного двигуна внутрішнього згоряння. Система не тільки складна, а й дорого коштує під час техобслуговування. Незважаючи на хитромудру конструкцію, майже всі великі виробники вже випустили по 3-4 моделі гібридів у кузовах седан, хетчбек і позашляховик. Далеко в цій справі пішла японська марка Toyota зі своєю культовою моделлю Prius та преміальний підрозділ Lexus з лінійкою гібридних кросоверів та седанів бізнес-класу.

PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) – перші екомобілі з можливістю заряджання

Плагін-гібриди недалеко відійшли від своїх попередників, але отримали кардинальні відмінності. Основна різниця в тому, що акумулятор заряджається від розетки. В агрегатах цього виду встановлені потужні та великі батареї, які дозволяють проїхати чистою електрикою досить велику дистанцію. Залежно від моделі автомобіль здатний подолати від 10 до 35 км., при цьому швидкість обмежена електронікою. На це є своя причина — на певній позначці швидкості або під час різкого старту підключається до роботи бензиновий двигун.

Гібрид

Гібриди, що підключаються, справжня знахідка для великих міст, в яких пробки і “неквапливий” трафік до 30 км/год вважаються нормою. У межах мегаполісу плагін-гібриди — чудовий екологічний транспорт, який заощаджує пальне та виробляє мінімум шкідливих викидів вуглекислого газу в навколишнє середовище.

REEV (Range-Extended Electric Vehicle) – гібридний автомобіль навпаки

Подібні агрегати є електрокарами із збільшеною дальністю пробігу. Хоча цей вид і відноситься до гібридного, але все ж таки в його природі більше від чистого електромобіля. REEV – це повноцінні електричні машини, які здатні пересуватися електрикою до моменту виснаження батареї. Після роботи входить ДВС, але він не обертає колеса, а виробляє енергію для живлення акумулятора електромотора. По суті це зворотний гібрид.

На відміну від машин з одним електричним двигуном, цей агрегат може не тільки проїжджати короткі дистанції за допомогою батарей, але й під час дальньої поїздки його можливості не обмежуються — ДВЗ зарядить акумулятор, і можна продовжувати шлях. Невеликий нюанс є у складності техобслуговування, оскільки для автомобіля виду REEV необхідно звертатися у два сервіси. Коли для ДВЗ потрібно замінити олію чи розхідники, то і для електромотора потрібен свій спеціальний догляд на відповідній станції. Через цю особливість машина подібної модифікації вимагає додаткових витрат та часу для обслуговування. До того ж в Україні  ще не збудували достатньо спеціалізованих сервісів та СТО для діагностики.

BEV (Battery Electric Vehicle) – чистий мінімалізм

На вершині еволюції екологічного транспорту знаходяться електромобілі, в яких немає нічого зайвого — тільки електрика. Машині надає руху електромотор, який живиться від акумулятора. Відсутність ДВЗ спричиняє багато приємних “бонусів”, крім повної екологічності — ніяких зайвих елементів, простота в обслуговуванні (немає масла, замін великих деталей тощо). Додатковими відмінностями електромобілів від решти видів виступають висока мобільність, відсутність необхідності заправляти машину бензином, можливість швидко розганятися.

Електромобіль

Однак не все так райдужно, оскільки багато сучасних повністю чистих електромобілів мають обмежений запас ходу та вузький модельний ряд. Більшість представників – це міські хетчбеки, до яких належить і найпопулярніший Nissan Leaf. Хоча ці нюанси вже за кілька років виправлятимуться виробниками електрокарів. Безперечний плюс цього виду в тому, що машину можна зарядити від джерела енергії, що відновлюється, наприклад, сонячної батареї.

FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) – останній тренд

У пошуках покращення електричних авто та додаткового альтернативного горючого були придумані агрегати, що працюють на топливних елементах. Цей вид екологічного транспорту почав розвиватися останнім із нашого списку, і без нього матеріал не був би повним. Отже, як працюють автомобілі FCEV?

FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) – останній тренд

Машині надає руху електродвигуну, для якого джерело енергії не батарея, а стислий водень у спеціальних балонах. Як і “чисті” електрокари, ці агрегати не забруднюють атмосферу – побічний ефект від діяльності FCEV – вода. Машини потрібно не заряджати електрикою, а заправляти воднем на спеціальних станціях. Весь процес займає близько 5-10 хвилин.

Інфраструктура для такого транспорту ще тільки почала розвиватися. В Америці відповідні станції знаходяться в Каліфорнії, де велика увага приділяється розвитку всього зеленого транспорту. Декілька компаній вже представили концепт-кари на паливних елементах — Honda, Toyota, Mercedes, Audi. Масово виробляються два автомобілі – Toyota Mirai 2015 року та Hyundai ix35 FCEV 2013 року, проте останній можна лише взяти у лізинг.

У результаті поки важко сказати, який вид еко транспорту є найбільш ефективним або популярним. Право зіграти першу скрипку поки що надали електромобілям, але світова автопромисловість постійно розвивається. Побачимо, що буде завтра.

Для закріплення інформації можна ознайомитися з невеликою таблицею, в якій наведено принципи роботи та переваги кожного виду екологічного транспорту:

 

Гібриди Плагін-гібриди Електромобілі
Принцип дії Машину приводить у дію тандем електричного та бензинового двигунів. ДВЗ – основний агрегат, який є єдиним джерелом живлення для батареї електродвигуна За рух відповідають два мотори – паливний ДВС та електричний двигун. Провідну роль виконує електромотор, а ДВЗ використовується для заряджання акумуляторного блоку. Агрегат рухається лише за рахунок електричного двигуна, який одержує енергію від акумуляторів. Батарея заряджається від побутової мережі або спеціальної станції (якщо джерело енергії — водень, то тільки на відповідній заправці).
Переваги невеликі витрати пального;
можливість руху у тандемі з ДВС;
батарея заряджається лише за допомогою двигуна.
збільшена дальність пробігу електрикою;
використання ємних акумуляторів;
застосування ДВС тільки як додатковий двигун;
можливість незалежного заряджання батареї.
повна відсутність шкідливих викидів;
запас ходу 170-350 км/год;
можливість зарядки від домашньої розетки або альтернативного палива (водень).
Оцініть статтю
х-авто - все про електромобілі
Додати коментар